چند راهکار ساده برای پیشگیری از سرقت :

 در حقوق کیفری سرقت به عنوان یکی از جرائم مهم علیه اموال و مالکیت، و در جرم شناسی به علت بالاترین فراوانی نرخ ارتکاب آن، همواره مورد بحث و کنکاش بوده است.

برای مثال آمار سرقت خودرو و قطعات داخل خودرو بالاترین نوع سرقت را به خود اختصاص داده که بالا بردن ضریب امنیت خودرو از جمله قفل های آن توسط شرکت های خودروسازی و نصب سامانه هوشمند ردیابی خودرو می تواند در کاهش این نوع سرقت نقش مهمی را ایفا نماید.

وجود دوربین های مداربسته در محل سرقت ها در شناسایی و کشف مجرمان کمک شایانی کرده و متهمان با دانستن وجود دوربین مداربسته از آن مکان ها کمتر تردد می کنند. کیف قاپی نوعی دیگر از ربودن مال دیگران است که نرخ بالایی را به خود اختصاص داده است. کیف قاپ ها به دنبال طعمه هایی می روند که به لحاظ جسمی یا نوع پوشش، خصوصا خانم ها، سهولت را برای آنان فراهم میکند.

بنابر این لازم است هنگام خروج از بانک و اماکن خرید مراقب موتورسواران باشید و هنگام حمل وجوهات ، در صورت مشاهده افراد مشکوک مراتب را به فوریت های پلیسی اطلاع دهید، و در صورت امکان سعی کنید از چک های رمز دار بین بانکی استفاده کنید، همچنین در داخل خودرو همواره از قفل مرکزی استفاده کرده و به هنگام حمل وجوه یا اموال قیمتی از پایین کشیدن شیشه های خودرو اجتناب نمایید. از قراردادن گوشی تلفن همراه خود، روی داشبورد خودداری کنید و چنانچه پیاده بودید به هنگام مکالمه با تلفن همراه یا داشتن کیف رو دوشی، از دستی که مجاور دیوار قرار دارد استفاده کنید، بدین نحو که کیف یا گوشی در سمت دیوار قرار گیرد تا سارقان به وسیله موتور نتوانند از کنار آن ها عبور کنند و امکان کف زدن آن یا قاپیدن وجود نداشته باشد و از حرکت در سطح خیابان پرهیز کنند. خانم ها از آویختن گردنبند و دستبند در اوقات غیر ضرور اجتناب نموده ودر صورت لزوم در اماکن عمومی آن را به نحوی مناسب مخفی کنند. در نزاع و درگیری ها مواظب گردنبند و دستبند خود باشید، زیرا ممکن است این گونه درگیری ها ساختگی و برای انجام سرقت باشد. النگو، گوشواره و گردنبند کودکان را به هنگام خروج از منزل جهت بازی در کوچه و معابر عمومی خارج کرده و نظارت مستمر بر آنان داشته باشید.